CNIL – francusko nadzorno tijelo – izreklo je 2020. kaznu Amazonu zbog kršenja GDPR-a u pogledu kolačića.
Kazna je iznosila 35 milijuna eura.
Amazon je uložio žalbu, ali nije uspio poništiti izrečenu sankciju.
Kolačići koji se instaliraju na računalo bez dopuštenja
Kolačići (cookies) su sićušne datoteke koje se spremaju na internet preglednicima korisnika. Obavljaju različite funkcije, od kojih su neke vrlo korisne, čak i bitne – prepoznaju korisnika interneta kako bi ga spriječili da se, na primjer, ponovno poveže s web-mjesto. Ostale namjene mogu biti problematične, poput targetiranja korisnika u marketinške svrhe.
Amazon je pohranio kolačiće na računala korisnika interneta, a da prethodno nije zatražio njihov pristanak.
Ovaj se slučaj dogodio kada su korisnici interneta posjetili stranicu amazon.fr nakon što su kliknuli na oglas objavljen na drugoj web stranici. U to vrijeme kolačići su se postavljali diskretno, bez prethodne provjere od strane korisnika interneta. Međutim, za ovu vrstu kolačića koji nisu neophodni, pristanak je bitan.
Prilikom objave sankcija protiv Amazona u prosincu 2020., CNIL je napomenuo da podaci nisu bili ni jasni ni potpuni u informativnom banneru stranice. On je sadržavao samo opći i približan opis svrhe svih kolačića, bez detalja o njihovoj ulozi (ciljano oglašavanje) i pravu na odbijanje.
Godinu i pol kasnije, francuski sud odbio je zahtjev američke tvrtke koja je pokušavala dobiti poništenje kazne od 35 milijuna eura koje joj je CNIL nametnuo.